Widzę, że nikt się nie pali do założenia tematu, więc tradycyjnie zakładam go ja
linki widoczne tylko dla zalogowanych u¿ytkowników
Kraków 9-17. 09. 2012
Jest to już 10 edycja tego festiwalu.
Wykonawcy:
Sigur Rós
Kronos Quartet
Skalpel
King Cannibal
DJ Food
Grasscut
Dj Vadim
Jan Pilch
Agata Zubel
Ensemble Modern
Alarm Will Sound
Bang on a Can All-Stars
Envee
Ensemble musikFabrik
Igor Boxx
Klangforum Wien
Cikada Ensemble
linki widoczne tylko dla zalogowanych u¿ytkowników
linki widoczne tylko dla zalogowanych u¿ytkowników
linki widoczne tylko dla zalogowanych u¿ytkowników
ktoÅ› ma w planach?
Offline
saymon :
Poważny festiwal poważne ceny, to nie dje grający za 3 piwa na barze
racja acz miasto i mkidn ładuje w to przedsięwzięcie tyle kasy że bilety mogłyby być za jedną dziesiątą tej ceny i festiwal by nie zbiedniał ale z drugiej strony trzeba trzymać jakieś standardy
)
Offline
Sigur Rós kusi oj kusi
ale ta cena
Offline
Offline
w tym roku jaki jest motyw przewodni?
Offline
chyba jeszcze nie ma oficjalnego zarysu imprezy, ale wydaje mi się że odejdą od "nacjonalizacji" imprezy i skład będzie urozmaicony kulturowo, połączony innymi wspołnymi elementami, niż dotychczas.
Offline
Polish Icons 2. LutosÅ‚awski – zapraszamy 22 wrzeÅ›nia
Projekt Polish Icons 2. LutosÅ‚awski bÄ™dzie prezentacjÄ… repertuaru ikony muzyki polskiej XX wieku – Witolda LutosÅ‚awskiego w nowych, zaskakujÄ…cych, odważnych aranżacjach przygotowanych przez artystów sceny elektronicznej i klubowej. Program zostanie oparty na dwóch utworach Witolda LutosÅ‚awskiego: Muzyka żaÅ‚obna (1954-58) oraz Preludia i fuga (1970-72). Koncert zÅ‚oży siÄ™ z czterech części: każdÄ… z nich otworzy AUKSO Orchestra prezentujÄ…c oryginalnÄ… wersjÄ™ wybranego utworu Witolda LutosÅ‚awskiego. Po niej, artyÅ›ci sceny elektronicznej: Clark, Oneohtrix Point Never, Mira Calix i Emika zaprezentujÄ… remixy, opracowania lub utwory, dla których twórczość kompozytora bÄ™dzie jedynie punktem wyjÅ›cia.
CLARK (właściwie Chris Clark) - to związany z wytwórnią Warp Records angielski twórca muzyki elektronicznej. Kiedy w 2006 roku ukazał się jego album Throttle Furniture muzyk zmienił pseudonim artystyczny na Clark. Na albumy Throttle Furniture oraz Body Riddle trzeba było czekać aż trzy lata, a w tym czasie Chris pracował nad udoskonaleniem swojego brzmienia. Utrzymane w starannym stylu utwory nie stronią od stanowiących podstawę złożonych rytmów zmanipulowanych sampli perkusyjnych. Podczas trasy koncertowej rozpoczętej pod koniec 2006 i trwającej przez cały rok 2007 Clark występował jednak z prawdziwym perkusistą (często był to Rob Lee, znany również pod pseudonimem Wax Stag). W 2009 roku kompozycja Clarka stanowiąca cover mediolańskiej piosenki znalazła się na kompilacji Warp20 (Recreated). Latem kolejnego roku twórca skomponował również muzykę do choreografii Tilted Fawn w wykonaniu artystki tańca współczesnego Melanie Lane. 2 kwietnia zeszłego roku ukazał się album Iradelphic. W poszukiwaniu nowej palety brzmień i źródeł inspiracji Clark odwiedził Australię, Berlin, Walię, Brukselę, Kornwalię, Norwegię i Londyn. Sam artysta tak opisuje pracę nad albumem: Chyba nigdy wcześniej nie nagrywałem w tak wielu różnych miejscach; dużo czasu spędziliśmy w Snape w hrabstwie Sussex, pracując w terenie, przy akompaniamencie perkusji orkiestrowej i klawesynów. Korzystaliśmy z rozmaitych narzędzi, od zabytkowych mikrofonów jeszcze z okresu zimnej wojny po mikrofony do laptopa, zdarte taśmy magnetofonowe, dyktafony. Wszystko nam się przydało.
EMIKA - to pochodzÄ…ca z Wielkiej Brytanii artystka o czeskich korzeniach. W mÅ‚odoÅ›ci zgłębiaÅ‚a tajniki fortepianu i klasycznej kompozycji, w okresie przejÅ›cia od drum and bassu do dubstepu można jÄ… byÅ‚o spotkać na pierwszych imprezach organizowanych w Bristolu przez Pincha. PozostajÄ™ częściÄ… tej kultury również dzisiaj, gdy jest to już kultura o Å›wiatowym zasiÄ™gu – mówi artystka. DziÄ™ki klasycznemu wyksztaÅ‚ceniu Emika wprowadza do dynamicznie rozwijajÄ…cego siÄ™ obszaru muzyki elektronicznej powiew Å›wieżoÅ›ci. Mroczne dźwiÄ™ki i wymowne partie wokalne, firmowanego przez Ninja Tune wydawnictwa artystki, spowodowaÅ‚y w Å›wiecie niemaÅ‚e zamieszanie. Emika mieszka w Berlinie, gdzie pracuje jako realizatorka dźwiÄ™ku w firmie Native Instruments, ale coraz częściej siÄ™ga do swoich czeskich korzeni. W Berlinie artystka odkryÅ‚a legendarny klub Berghain: Berghain to dla mnie intensywność, brak ograniczeÅ„, bezpieczeÅ„stwo. Ten klub zawsze wychodzi naprzeciw twoim oczekiwaniom. W 2010 artystka rozpoczęła w Berghain nagrania terenowe, które zÅ‚ożyÅ‚y siÄ™ na bibliotekÄ™ sampli, udostÄ™pnionÄ… przez EmikÄ™ wszystkim współpracujÄ…cym z klubem producentom i didżejom. W efekcie powstaÅ‚a kompilacja Fünf wydana z okazji jubileuszu klubowej wytwórni Ostgut Ton. Dotychczas Emika współpracowaÅ‚a z takimi artystami jak Marcel Dettmann, Tommy Four Seven, Pinch, Nick Hoppner, Paul Frick, Brand Brauer Frick oraz Amon Tobin. Jej debiutancki album ukazaÅ‚ siÄ™ pod szyldem wytwórni Ninja Tune w październiku 2011 roku, rok później wydano kolejne utwory: 3 Hours, stworzony we współpracy z Jimmym Edgarem oraz Chemical Fever. Premiera najnowszego albumu artystki pod szyldem Ninja Tune DVA planowana jest w czerwcu tego roku.
MIRA CALIX - to mieszkajÄ…ca w Wielkiej Brytanii wielokrotnie nagradzana kompozytorka, artystka i performerka. ZwiÄ…zana jest z wytwórniÄ… Warp Records, w której ukazaÅ‚o siÄ™ już pięć jej albumów. Z poczÄ…tku muzyka Miry miaÅ‚a przede wszystkim charakter elektroniczny; w ostatnich latach artystka wprowadza jednak do swoich tworzonych na potrzeby instalacji, filmu, teatru i opery kompozycji również elementy klasycznej instrumentacji. Komponuje dla instytucji, takich jak Royal Liverpool Philharmonic, Royal Shakespeare Company, Aldeburgh Festival, The British Film Institute, Opera North oraz The Manchester International Festival. Regularnie wystÄ™puje na żywo. W ramach rozlicznych tras koncertowych prezentowaÅ‚a siÄ™ na festiwalach Sonar, Transmediale i Latitude, w salach koncertowych Royal Festival Hall, Teatru Maryjskiego w Petersburgu i Lincoln Center. Regularnie współpracuje z muzykami i artystami z innych dziedzin sztuki. W 2010 roku współpracÄ™ z United Visual Artists przy stworzonej na zamówienie Opera North instalacji Chorus wyróżniono w kategorii interaktywnej Prix Ars Electronica. Rok później nominacjÄ™ do British Composer Award zdobyÅ‚a Å›cieżka dźwiÄ™kowa do opery filmowej Fables – efekt współpracy z artystami Flat-E. W 2012 roku powstaÅ‚a pierwsza rzeźba muzyczna Miry Nothing Is Set In Stone - stworzona na zamówienie burmistrza Londynu i Oxford Contemporary Music przy współpracy z Muzeum Historii Naturalnej oraz Exhibition Road Group monolityczna instalacja stanowiÄ…ca część London 2012 Festival, programu kulturalnego towarzyszÄ…cego igrzyskom olimpijskim. Obecnie Mira pracuje nad stałą instalacjÄ… dla miasta Bath, której otwarcie zaplanowano na wiosnÄ™ 2013 roku. Obok Thomasa Adesa bÄ™dzie również goÅ›ciem specjalnym tegorocznego festiwalu Metropolis Music w Mebourne Recital Center.
ONEOHTRIX POINT NEVER – za tym pseudonimem kryje siÄ™ Daniel Lopatin, czoÅ‚owy amerykaÅ„ski kompozytor współczesnej sceny elektronicznej. Po sukcesie wydanej w 2009 roku dwupÅ‚ytowej antologii Rifts, przypieczÄ™towanym rok później krążkiem Returnal (któremu pochwaÅ‚ nie szczÄ™dzili nawet tacy giganci jak Wire, Pitchfork, Fader, Guardian UK, The Quietus, czy XLR8R), droga Lopatina do sÅ‚awy może siÄ™ zdawać bÅ‚yskawiczna. MiÅ‚ość artysty do syntetyzatorów polifonicznych siÄ™ga już jednak czasów dzieciÅ„stwa i eksperymentów z improwizacjÄ… na należącym do ojca modelu Roland Juno-60, instrumencie, któremu – podobnie jak „Lucille” B.B. Kinga – artysta pozostaÅ‚ na zawsze wierny. Jego ostatni album Replicato cykl utworów elektronicznych bazujÄ…cych na dźwiÄ™ku lo-fi uzyskanym z kompilacji reklam telewizyjnych. Oparte na samplach medytacje Lopatina majÄ… charakter niezwykle liryczny, ale nie tylko: w tle pojawiajÄ… siÄ™ również przeformatowane gÅ‚osy wprowadzajÄ…ce do typowo amorficznych, ambientowych utworów swoisty element narracji. Spokojne, syntetyczne brzmienie Returnal stopniowo nabiera tempa, przenoszÄ…c siÄ™ w bardziej mroczne, rozpÄ™dzone rejony dziÄ™ki wykorzystaniu samplerów, filtrów analogowych, manipulacji taÅ›mÄ…, pianina akustycznego, pogÅ‚osów i bardzo niskich czÄ™stotliwoÅ›ci. 17 grudnia 2011 roku pod szyldem PopRally ukazaÅ‚o siÄ™ premierowe multimedialne wykonanie RELIQUIARY HOUSE z udziaÅ‚em OPN i artysty wizualnego Nate'a Boyce'a, stworzone specjalnie dla Museum of Modern Art jako nowoczesna ilustracja do znajdujÄ…cych siÄ™ w zbiorach muzeum modernistycznych rzeźb. Daniel skomponowaÅ‚ również muzykÄ™ dla eskadry 16 kwadrokopterów (robotów latajÄ…cych), które w ramach pokazu MEET YOUR CREATOR wykonaÅ‚y taniec oraz manipulacjÄ™ dźwiÄ™kiem i Å›wiatÅ‚em na Saatchi & Saatchi New Directors' Showcase 2012.
AUKSO ORCHESTRA - w 1998 roku grupa absolwentów Akademii Muzycznej w Katowicach wspólnie z Markiem Mosiem, wybitnym skrzypkiem, dyrygentem i kameralistÄ…, powoÅ‚aÅ‚a do życia orkiestrÄ™, która miaÅ‚a być dla nich czymÅ› wiÄ™cej, niż miejscem pracy – obszarem artystycznych poszukiwaÅ„ i twórczego rozwoju, wspólnego kreowania sztuki najwyższej wartoÅ›ci. Tak narodziÅ‚o siÄ™ AUKSO – z greckiego: wzrastanie. MÅ‚odzi muzycy, których zainteresowania wykraczajÄ… daleko poza ramy repertuaru klasycznego, szczególnÄ… uwagÄ™ poÅ›wiÄ™cajÄ… muzyce polskiej, chÄ™tnie i z powodzeniem siÄ™gajÄ…c po dzieÅ‚a współczesne. Prawykonania swoich utworów powierzali dotÄ…d zespoÅ‚owi m.in. Z. Bujarski, C. Duchnowski, W. Kilar, A. LasoÅ„, P. Moss i G. PstrokoÅ„ska-Nawratil. AUKSO koncertuje w kraju i za granicÄ…, a w historiÄ™ orkiestry wpisana jest jej współpraca z artystami tej miary co Jerzy Maksymiuk, Marc Minkowski, Piotr Anderszewski, Andrzej Bauer, Kaja Danczowska, WÅ‚adysÅ‚aw KÅ‚osiewicz, Janusz Olejniczak czy Olga Pasiecznik. Od 2000 roku na Podlasiu odbywa siÄ™ rokrocznie Letnia Filharmonia AUKSO, której gospodarzem jest orkiestra. ArtyÅ›ci wystÄ™pujÄ… na festiwalach (m.in. Wielkanocnym Ludwiga van Beethovena, Wratislavia Cantans, Warszawska JesieÅ„), nagrywajÄ… pÅ‚yty z polskÄ… muzykÄ… współczesnÄ… m.in. utwory G. Bacewicz, H.M. Góreckiego, W. LutosÅ‚awskiego, W. Kilara i Z. Preisnera. SiÄ™gajÄ… strefy pogranicza: łączenia klasyki z jazzem, rockiem, szukania wspólnego dla nich mianownika – lub odwrotnie: zabawy przeciwieÅ„stwami i zderzania odrÄ™bnych muzycznych jÄ™zyków. AUKSO koncertowaÅ‚o i nagrywaÅ‚o m.in. z Leszkiem Możdżerem, Tomaszem StaÅ„ko, UrszulÄ… Dudziak, MichaÅ‚em Urbaniakiem, czy Motion Trio. W ramach Europejskiego Kongresu Kultury we WrocÅ‚awiu we wrzeÅ›niu 2011 roku AUKSO braÅ‚o udziaÅ‚ w dwóch niezwykÅ‚ych projektach – z udziaÅ‚em ikony sceny elektronicznej Aphex Twina oraz Jonny’ego Greenwooda z Radiohead. PokÅ‚osiem drugiego spotkania jest pÅ‚yta z kompozycjami K. Pendereckiego oraz J. Greenwooda wydana w marcu 2012 nakÅ‚adem amerykaÅ„skiej wytwórni Nonesuch.
'
'linki widoczne tylko dla zalogowanych u¿ytkowników
Offline
Po ogromnym sukcesie zeszÅ‚orocznego koncertu Polish Icons, nagrodzonego m.in. tytuÅ‚em Kulturalnego Odlotu w plebiscycie Gazety Wyborczej, w tym roku fanów Sacrum Profanum czeka druga odsÅ‚ona projektu. Jej bohaterem bÄ™dzie Witold LutosÅ‚awski. Na scenie w hali ocynowni ArcelorMittal Poland, z utworami mistrza zmierzÄ… siÄ™ DJ’e zwiÄ…zani m.in. z kultowymi wytwórniami pÅ‚ytowymi Ninja Tune i WARP: Clark, Oneohtrix Point Never, Mira Calix i Emika. Koncert rozpocznie siÄ™ o godz. 18.00. Bilety bÄ™dzie można kupić od jutra (piÄ…tek, 5 kwietnia) od godz. 10.00 za poÅ›rednictwem portalu' 'linki widoczne tylko dla zalogowanych u¿ytkowników oraz w trzech punktach sieci informacji miejskiej InfoKraków: przy ul. Å›w. Jana 2, w Pawilonie WyspiaÅ„skiego (pl. Wszystkich ÅšwiÄ™tych 2) i w Centrum ObsÅ‚ugi Ruchu Turystycznego (ul. PowiÅ›le 11). Do koÅ„ca maja kosztujÄ… 79 zÅ‚, później – 99 zÅ‚.
linki widoczne tylko dla zalogowanych u¿ytkowników
Offline
Offline
Ej, mam déjà vu
Offline
Hmm myślałem, że w tym roku Autechre, Aphex Twin na jednej scenie w jeden dzień, a okazało się, że to po prostu ich utwory będą grane przez Alarm Will Sound i Alana Piersona... To by było zbyt piękne...
Koncert: Acoustica
Aphex Twin – Autechre – Venetian Snares – Boards of Canada - Tyondai Braxton
Część pierwsza:
Aphex Twin (arr. Jessica Johnson and Payton MacDonald) – Meltphace
Aphex Twin (arr. Caleb Burhans) – Blue Calx
Aphex Twin (arr. Jonathan Newman) – Fingerbib
Edgard Varèse (arr. Evan Hause) – Poème électronique
Autechre (arr. Dennis DeSantis) – Cfern
Aphex Twin (arr. Evan Hause) – Omgyjya Switch
Część druga:
The Beatles (arr. Matt Marks) – Revolution 9
Tyondai Braxton - Fly By Wire
Boards of Canada – roygbiv
Venetian Snares (arr. Burhans) – Li2C03
John Orfe – Dowland Remix
Aphex Twin (arr. John Orfe) – Mt Saint Michel
Aphex Twin (arr. John Orfe) – Jynweythek Ylow
Aphex Twin (arr. Stefan Freund) – Cock/Ver
Miejsce: Małopolski Ogród Sztuki
Godzina: 20:00
Wykonawcy: Alarm Will Sound, Alan Pierson - dyrygent
Offline
Powered by PunBB.org
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson
Modifications for GSz © Copyright 2005–2008 YonasH